Tehdään Tulevaisuus Yhdessä hybriditapahtuma aka Varjo IGW
”Moi Samu*! Oon ajatellut, että osallistuisin siihen johtajaretriittiin tammikuussa. Niin, kun ei pääse Berliiniinkään, niin pääsisi edes Ilorantaan.” Samu: ” Mehän voidaan pitää meillä sellainen Varjo IGW.”
Tästä se idea sitten lähti. Ensin ajatus oli, että pidämme Ilorannassa Hauholla 40 hengen voimin paikanpäältä seminaarin, joka striimataan kaikkien aiheesta kiinnostuneiden koneiden ääreen. Huomasimme kuitenkin heti suunnittelun alussa jo syksyllä, että rajoitukset tulevat olemaan voimassa vielä tammikuussakin. Muotoutui malli, jossa kuvaa ja ääntä tulee neljästä eri maaseudun matkailuyrityksistä. Tämä hybridimallinen tapahtuma on myös hyvä testaus meille yrittäjille, mitä tällaisen tapahtuman tuottaminen jatkossa vaatii.
Joulukuussa oli Teams-kokous kaikkien sponsoreiden ja asiantuntijoiden kanssa, joita kutsuimme kokoon saadaksemme hybriditapahtuman ohjelman kasaan. Ilo ja ikävä läikähti sydänalassa, kun näin videokuvaa kaikista hienoista ihmisistä, joita olen tavannut nimenomaan kerran vuodessa Grüne Wochen messuilla, Berliinissä.